İnstagram İşletme Hesabı Nasıl Açılır? 2. Hesap Açma

instagram’da ticari hesap açılışı işini instagram’a taşıyarak daha geniş bir hedef kitleye ulaşmak isteyen bireysel ve kurumsal işletmelerin attığı bir adıma dönüştü. Global pazarda her ay 1 milyardan fazla aktif kullanıcıya hizmet veren instagram’da kayıtlı işletme sayısı 200 milyonu aşmıştır. İnsanların her gün göz attığı ve hedef kitleye erişim sağlama anlamında reklam verme gibi önemli avantajlara sahip olan işletme hesapları, instagram’da her ölçekten işletme için basit bir şekilde açılabilir. Global bir hedef kitleye ulaşmak adına instagram işletme hesabı açmak sizin de atacağınız ilk adım olabilir.

Hayal ettiğiniz markayı yakalamak için instagram’da size sunulan çok sayıda artı özellikler bulunur. Sadece işletme hesaplarına sunulan bu özellikler sizi milyonlardan oluşan geniş bir pazara açar. İster yeni girişiminize sosyal medyadan start vermek isterse mevcut işinizi instagram’a taşımak olsun sizlerle bu yazımızda ticari hesap açılış işlemlerinin tüm detaylarını ve sahip olduğunuz avantajları ve dezavantajları konuşacağız.

İNSTAGRAM İŞLETME HESABI NEDİR?

instagram işletme hesabı ürün ya da hizmet sunan markaların paylaşımlarına ait istatistiklerine ulaşabildikleri, hesapları üzerinden farklı bilgilere yönelik profil sayfalarını ve ürün fiyat bilgilerini paylaşabildikleri bir instagram hesabı türüdür. İşletme hesapları instagram’da daha geniş bir kitleye ulaşabilen ayrıcalıklı bir hesap türü kabul edilebilir çünkü instagram’daki ticari hesabınız ile reklam paylaşabilir ve yayınlanan reklama ilişkin demografik yapı ve diğer kullanıcı kitlesi filtrelemelerinde yol gösterici olan istatistiklere ulaşarak sizi başarıya taşıyacak optimizasyonu gerçekleştirme fırsatı elde edebilirsiniz.

İnstagram İşletme Hesabı Nasıl Açılır? 2. Hesap Açma

instagram, global pazarda etkili bir araçtır. İşletmelerini sosyal medyada öne çıkarmak ya da yeni girişimine instagram üzerinden başlatmak isteyen herkesin aradığı öne çıkma fırsatı işletme hesabı ile mümkündür. instagram’ın daha profesyonel bir şekilde kullanımını mümkün kılan bu hesabı daha yakından tanımak içinse gelin hep birlikte özelliklerine, artıları ve eksilerine bir göz atalım…

instagram İşletme Hesabı Özellikleri Nelerdir?

İşletme hesabının özellikleri kısaca şu şekilde paylaşılabilir:

 • İnsanların her gün ve günde birden fazla kez ziyaret ettikleri sosyal medya mecrasında işletmeyi öne çıkarma şansı yakalanabilir.
 • Gerçek zamanlı veriler kullanılarak hesap performansı ve hedef kitle yakından izlenebilir.
 • Markanıza ait iletişim bilgilerini, verilen hizmetleri ya da satışı yapılan ürünleri hesabınız üzerinden paylaşabilirsiniz.
 • İşletme hesabı ile doğrudan instagram’da satış yapılabilir.
 • Facebook hesabı bağlanarak oluşturulan reklam hesapları ile ürünler, postlar ya da hikayeler öne çıkartılabilir.
 • instagram’da bir işletme hesabı, marka güvenilirliği anlamında kullanıcılara önemli bir avantaj sağlar.

İnstagram’da İşletme Hesabına Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

İşletme hesabına sahip olmanın artıları görünürlüğü artırmakla ilgilidir. Günümüzde ticari yaşantının giderek geleneksel işletmelerden dijital işletmelere kaydığı bir süreci gözlemliyoruz. Elektronik ticarette ise öne çıkmak için instagram iyi bir araç ve işletmeler, görünürlüklerini artırmak adına instagram işletme hesabı açmak istiyor. Bu hesap türünün avantajlarına kısaca değinmek gerekirse şu avantajların altı çizilebilir:

 • instagram, global pazarda 1 milyar aşkın kullanıcı sayısına sahip dev bir sosyal medya platformudur. Bu pazarda markanızı tanıtmak ya da satışınızı artırmak için daha geniş bir hedef kitleye ulaşabilirsiniz.
 • instagram’a markanıza ait iletişim bilgilerini ekleyerek müşterilerinizin sizinle irtibata geçmesini ve en önemlisi markanıza güvenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Gönderilerinizin istatistiklerine ulaşabilir, kaç kişi tarafından görüntülendiği ve gönderinin paylaşım sayısı gibi özel bilgilerini analiz edebilirsiniz.
 • Hedef kitlenize yönelik yaş, cinsiyet ve diğer demografik özellikler hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • Hesabınız ile reklam çıkarak rakiplerinizin önüne daha hızlı bir şekilde geçebilirsiniz.

instagram İşletme Hesabı Dezavantajları Nelerdir?

instagram işletme hesabının eksileri sınırlıdır. İşletme hesapları özel ayarlanamaz. Bu nedenle profesyonel bir hesap herkese açık olmalıdır. Bir ürün satışı yapan işletme için bu durumun artıya da dönüştürülebilir fakat bununla birlikte aşağıdaki eksi yönleri de işletme hesapları için saymak mümkündür:

 • Ticari uygunsuzluk nedeniyle hikayeler için tüm müzik çeşitleri kullanılamaz.
 • Profesyonel hesap, bireysel hesaba göre daha katı kurallara tabidir.
 • Profesyonelliğinize gölge düşürmemek olası bir instagram ihlali yaşamamak için paylaşım yaparken iki kere düşünmeniz gerekebilir.

instagram İşletme Hesabı Ücretli Mi?

instagram’da işletme hesap ücreti yoktur. Profesyonel hesap için herhangi bir kullanım ücreti ödenmez. İşletmenizi instagram’da açmak için herhangi bir ücret ödemeden ticari hesabınızı açabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

İNSTAGRAM İŞLETME HESABI NASIL AÇILIR?

instagram’da işletme profili açılışı kişisel hesap açılışı ile başlar ve hesap ayarlarından takip edilecek işlemler ile sonuçlanır. Halihazırda bir instagram hesabınız var ise mevcut hesabınızı işletme hesabına dönüştürebilirsiniz. Eğer instagram’da hesabınız yoksa ilk olarak ücretsiz instagram hesabı açmanız gerekir.

İnstagram Hesabı Nasıl Açılır?

instagram profili oluşturma işlemleri için ilk olarak uygulamayı edinmeniz gereklidir. Android işletim sistemi için instagram mobil uygulamasını https://play.google.com/store/apps/details?id=com.instagram.android&hl=tr&pli=1 adresinden, iOS işletim sistemi içinse App Store’a ait https://apps.apple.com/cy/app/instagram/id389801252?l=tr adresi üzerinden uygulamaya erişebilirsiniz. instagram hesabı açılış işlemleri Android işletim sistemine sahip cihazlar için kısaca aşağıda resimli olarak sizler için anlatıldı:

 1. Google Play Store’dan instagram uygulamasını aratın ve uygulamanın hemen altında yer alan “Yükle” butonuna tıklayarak uygulamayı cihazınıza indirin.
 2. Uygulamayı çalıştırın ve “Kaydol” butonuna tıklayın.
İnstagram İşletme Hesabı Nasıl Açılır? 2. Hesap Açma
 • Açılan ekranda yukarıda gösterildiği gibi instagram için bir kullanıcı adı seçin ve “İleri” butonuna dokunun.
İnstagram İşletme Hesabı Nasıl Açılır? 2. Hesap Açma
 • Kullanıcı adınıza ait en az 6 karakter olacak şekilde şifre seçin ve seçtiğiniz şifreyi yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi ilgili alana girerek “İleri” butonuna dokunun.
İnstagram İşletme Hesabı Nasıl Açılır? 2. Hesap Açma
 • instagram hesabınıza telefon numarası veya e-posta eklemek için yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterilen seçimi yapın ve seçim sonrası ilgili kutucuğa seçtiğiniz bilgiyi girerek, “İleri” butonuna dokunun.
 • Doğum tarihinizi girin ve “İleri” butonuna dokunun.
 • E-postanıza ya da cep telefonunuza gönderilen onay kodunu girerek hesap açılış işlemini tamamlayabilirsiniz.

İnstagram Hesabı İşletme Hesabına Nasıl Dönüştürülür?

instagram profilini işletme hesabına dönüştürme işlemleri uygulamaya ait “Ayarlar” menüsü üzerinden yapılabilmektedir. Yeni açtığınız ya da halihazırda kullandığınız instagram hesabınızı basit birkaç adımı tamamlamanın ardından işletme hesabına dönüştürebilirsiniz. instagram hesabınızı işletme hesabına dönüştürmek için takip edeceğiniz X işlem adımı şu şekildedir:

 1. instagram uygulamasını açın.
İnstagram İşletme Hesabı Nasıl Açılır? 2. Hesap Açma
 • Yukarıdaki ekran gösterildiği gibi kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmenin ardından “Giriş Yap” butonuna tıklayarak hesabınıza giriş yapın.
İnstagram İşletme Hesabı Nasıl Açılır? 2. Hesap Açma
 • Profilinize girin ve yukarıdaki ekran görüntüsünde kırmızı çerçeve içinde gösterilen simgeye dokunun.
İnstagram İşletme Hesabı Nasıl Açılır? 2. Hesap Açma
 • Açılan menüde yukarıdaki ekran görüntüsünden takip edilebileceği gibi “Ayarlar ve gizlilik” sekmesine dokunun.
İnstagram İşletme Hesabı Nasıl Açılır? 2. Hesap Açma
 • Açılan menüde aşağı inin ve “Profesyoneller için” başlığı altında yer alan “Hesap türü ve araçları” sekmesine dokunun.
İnstagram İşletme Hesabı Nasıl Açılır? 2. Hesap Açma
 • Hesabınızı işletme hesabına dönüştürmek için kırmızı çerçeve ile gösterilen “Profesyonel hesaba geçiş yap” sekmesine, yeni bir işletme hesabı açmak içinse “Yeni profesyonel hesap ekle” sekmesine dokunun.
 • Son olarak sizi anlatan kategoriyi seçmeniz istenir. Yukarıda gösterildiği gibi dilerseniz faaliyet alanınıza en yakın kategoriyi anlatabilir ya da listelenenler arasında seçim yaparak “Bitti” butonuna dokunmanız ardından instagram işletme hesabı açmak için gerekli tüm basamakları tamamlayabilirsiniz.