Instagram Videosu Nasıl İndirilir?

Instagram videolarını yüklemek için sosyal medya platformu tarafından desteklenen bir uygulama içi yöntem bulunmamaktadır. Tıpkı Twitter’da olduğu gibi Instagram yetkilileri de telif hakları nedeniyle Instagram videosu indirme işlemleri için uygulama ya da sosyal medya mecrası web sitesi üzerinden herhangi bir işlemi yapılmasına müsaade etmemektedirler.

Görsel paylaşım gücünü ortaya çıkarmaya yönelik olarak kurulan Instagram, dünya çapında milyonlarca kullanıcıya hitap eden bir sosyal medya devine dönüştü. Kişilerin ve şirketlerin hedef kitleleri ile etkileşime geçmeleri anlamında büyük bir güç veren Instagram’da kimi zaman, kurgusu ya da diğer detayları beğenilen videoların bilgisayara ya da cep telefonuna indirilmesi istenebilir. Bu işe yönelik birden fazla yöntem bulunmakta olup, gelin hep birlikte Instagram video indirme yöntemlerine göz atalım!

INSTAGRAM VİDEO İNDİRME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Instagram videolarını indirme işlemleri birden fazla alternatife sahiptir. Instagram üzerinden video indirmenin desteklenmemesi, bu talebe yönelik birden fazla çözümün geliştirilmesine yol açtı. Bu yöntemlerin önemli bir bölümünü ise ücretsiz video indirme programları ve web siteleri oluşturmaktadır. Bahsi geçen yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Instagram video indirme programları
 • Çevrimiçi Instagram video indirme siteleri

Web Sitelerinden Instagram Videosu Nasıl İndirilir?

Online web sitelerinden Instagram’dan video indirmek için hazırlanan web siteleri aracılığı ile birkaç saniye içinde ilgilendiğiniz bir videoyu bilgisayarınıza ya da cep telefonunuza kaydedebilirsiniz. Bahsi geçen web siteleri aynı anda Instagram’dan fotoğraf indirmek için de kullanılabilir. Bu amaç için Snapinsta, SavaFrom, SSS Instagram ve SavaInsta gibi ücretsiz web siteleri tercih edilmektedir. Örnek olması adına gelin hep birlikte Snapinstra üzerinden Instagram videosu yükleme işlemini adım adım izleyelim:

 1. https://snapinsta.app/tr adresi aracılığı ile Snapinsta web sitesine giriş yapın.
 2. İndirmek istediğiniz videoyu açın ve tarayıcınızın adres kısmından videonun URL’sini kopyalayın.
Instagram Videosu Nasıl İndirilir?
 • Kopyaladığınız video adresini yukarıda kırmızı çerçeve ile gösterilen alana yapıştırın ve hemen sonrasında “Download” butonuna tıklayın.
Instagram Videosu Nasıl İndirilir?
 • Birkaç saniyelik işlem süresi sonrası dönüştürme işlemi tamamlanır. Yukarıdaki ekranda gösterildiği gibi video ekranının hemen altında yer alan “Download Video” butonuna tıklayarak indirme işlemine start verebilirsiniz.

Program ile Instagram Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram’dan programla video yükleme işlemleri yaygın olarak cep telefonlarına yönelik yapılacak işlemlerde kullanılır. Android işletim sistemine sahip cihazlar ile Instagram’da paylaşılmış videoları cihazlarınıza basit bir şekilde indirebilirsiniz. Kullanıcılarca Video downloader for IG ve Video Downloader for Instagram isimli ücretsiz uygulamalar kullanılmaktadır. Bahsi geçen uygulamaları cep telefonunuza indirerek aralarında video indirme seçeneğinin de yer aldığı bir dizi işlemden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Video downloader for IG uygulamasını örnek olarak vermek gerekirse, uygulama ile Instagram videosu indirme işleminde şu işlem basamaklarını takip etmeniz yeterlidir:

 1. Android cihazınızda Google Play Store mağazasını çalıştırın.
 2. Arama kutucuğuna “Video downloader for IG” yazın ve aratın.
Instagram Videosu Nasıl İndirilir?
 • Yukarıda gösterilen uygulamayı açın ve “Yükle” butonuna dokunarak indirme işlemini başlatın.
Instagram Videosu Nasıl İndirilir?
 • Instagram’a girin ve indirmek istediğiniz videonun yukarıda gösterilen ok simgesine dokunarak açılan menü yardımı ile bağlantı linkini kopyalayın.
 • Video downloader for IG uygulamasını açın ve kopyaladığınız video linkini ekran görüntüsü ile gösterildiği gibi ilgili kutucuğa yapıştırmanın ardından “İNDİR” butonuna dokunun.
Instagram Videosu Nasıl İndirilir?
 • Anlatılan işlem basamaklarını sırası ile takip ettiğinizde yükleme işlemi başarı ile tamamlanır.

BİLGİSAYARDAN INSTAGRAM VİDEOSU NASIL İNDİRİLİR?

PC’ye Instagram videosunu yükleme işleminde, video yüklemlerine yönelik kurgulanmış online web sitelerinin kullanılabileceğinden bahsetmiştik. Bu işlem için birkaç web sitesi örneğine yine “Web Sitelerinden Instagram’dan Video Yükleme” alt başlığı altında yer verdik ve ilgili başlıkta bir örnekten bahsettik. Şimdi masaüstü cihazınıza sosyal medya devi Instagram’dan indirme işlemi yapmak için SSS Instagram isimli web sitesinin nasıl kullanılacağına gelin hep birlikte göz atalım:

 1. Masaüstü cihazınızda sık kullandığınız tarayıcıyı açın ve adres kutucuğuna https://sssinstagram.com/tr/video-downloader adresini girerek ilgili siteye erişim sağlayın.
 2. Yine tarayıcınızdan Instagram’a girin ve indirmek istediğiniz videoyu açarak adres çubuğundan bağlantısını kopyalayın.
Instagram Videosu Nasıl İndirilir?
 • Kopyaladığınız bağlantıyı yukarıda yeşil çerçeve ile gösterilen kutucuğa yapıştırın ve sarı ok ile gösterilen “İNDİRMEK” yazılı butona tıklayın.
 • Dönüştürme işleminin tamamlanması ardından istediğiniz video formatındaki videoyu altında yer alan “İndirmek” yazılı butona tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Reels Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram Reels videolarını indirmek için de yine bahsi geçen web sitelerini ya da mobil uygulamalarını kullanabilirsiniz. Tıpkı akışta paylaşılan videolarda olduğu gibi Reels ya da Story bölümündeki videoların bağlantılarını kopyalayarak dilediğiniz alternatif yöntemi kullanabilirsiniz. İlgili yöntem aracılığı ile PC’ye video indirmek için bir üst başlığa, mobil cihazınıza indirmek içinse aşağıda yer alan alt başlıklara göz atabilirsiniz.

TELEFONDAN INSTAGRAM VİDEO İNDİRME NASIL YAPILIR?

Cep telefonuna Instagram’dan video yüklemek için online web siteleri ya da mobil uygulamalar kullanılır. Buradaki önemli detay, akıllı cihazınızın işletim sisteminin ne olduğu ile ilgilidir. Android cihazlar için web siteleri yanında Google Play Store üzerinden yüklenebilen uygulamalar kullanılabilirken, iOS için video indirme işlemlerinde farklı bir yol izlenmesi gereklidir.

Android Cihazlara Instagram Videosu Nasıl İndirilir?

Instagram’dan Android cihaza video yükleme işlemleri için iki alternatif yol bulunur. Cihazınızın tarayıcısı ile birlikte akıllı cihazlara yönelik geliştirilmiş mobil uygulamaları kullanarak cep telefonunuza Instagram’dan fotoğraf ya da video indirme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bahsi geçen işlem için bu kez Video Downloader for Instagram uygulamasını kullanarak işlem basamaklarına gelin hep birlikte göz atalım:

 1. Google Play Store’a girin ve arama kutucuğunda “Video Downloader for Instagram” uygulamasını aratın.
Instagram Videosu Nasıl İndirilir?
 • Yukarıdaki ekran görüntüsünden takip edilebileceği gibi ok ile gösterilen “Yükle” butonuna dokunarak uygulamayı cep telefonunuza indirin.
 • Instagram’a girin ve indirmek istediğiniz videonun bağlantısını kopyalayın.
 • Uygulamayı çalıştırın.
Instagram Videosu Nasıl İndirilir?
 • Program açılınca kopyalanan linke ait videoyu dönüştürme işlemine otomatik olarak başlanır. Yukarıdaki ekranda gösterildiği gibi işlem sonunda “Hemen İndir” butonuna dokunarak videoyu cihazınıza kaydedebilirsiniz.

İOS Cihazlara Instagram Videosu Nasıl İndirilir?

iPhone’a Instagram’dan video yükleme işlemi Android cihazlara göre farklıdır. Instagram üzerinde video yüklenemediği gibi iOS işletim sistemine sahip cihazlarda video yüklemeye yönelik uygulamalar kullanılmaz. Bu işlem için çevrimiçi web sitelerinden yararlanılmaktadır. iOS cihazınıza ait “Tarayıcı” kullanarak iPhone’a Instagram’dan video indirebilirsiniz. iOS işletim sistemine sahip cihazlar için Instagram’dan story ya da reels videosu indirme işlem basamakları şu şekilde paylaşılabilir:

 1. iOS cihazınızda aşağıda gösterildiği gibi “Safari” isimli uygulamayı çalıştırın.
Instagram Videosu Nasıl İndirilir?
 • Instagram’a girin ve indirmek istediğiniz videonun bağlantısını kopyalayın.
 • Tarayıcınızdan https://tr.savefrom.net/197/download-from-instagram adresini erişim sağlayın.
 • Kopyaladığınız video linkini aşağıdaki ekranda gösterildiği gibi ilgili alana yapıştırın ve kutucuğun hemen yanındaki “Ok” işaretine dokunun.
Instagram Videosu Nasıl İndirilir?
 • Dönüştürme işleminin tamamlanması ardından görünen video indirme linkini kullanarak indirme işlemini başlatabilirsiniz.

INSTAGRAM’DAN FOTOĞRAF İNDİRME NASIL YAPILIR?

Instagram’dan fotoğraf yükleme işlemleri video indirme ile benzer şekilde gerçekleştirilir. Yine çevrimiçi web siteleri ile yazımızda paylaşılan uygulamaları kullanarak Instagram fotoğraflarını cihazınıza indirebilirsiniz. İşlem detayları için paylaştığımız Instagram videosu indirme yöntemlerine göz atarak dilediğiniz fotoğrafı cihazınıza ya da PC’ye kaydedebilirsiniz.