İnstagram ve Facebook Bağlantısı Nasıl Kesilir?

İnstagram ve Facebook hesap bağlantısının kaldırılması birbirlerine senkronize çalışan iki platformu ayırmak için gerekli olabiliyor. Her ikisi de Meta çatısı altında yer alan İnstagram ve Facebook uygulamasında doğrudan hesap kaldırmaya yönelik bağlantı bulunmaması, bu iki hesabın birlikte kullanımını zorunlu kılıyor. İnstagram ve Facebook bağlantısı kesme işlemi birkaç adımlık basit bir süreç. Bu süreci tamamlamanın ardından her iki sosyal medya platformu arasındaki köprü ortadan kaldırılarak kullanıcı tarafından aralarındaki senkronizasyon sonlanmış oluyor. Sonlanan senkronizasyon ardından ise her iki hesaptan yapılacak paylaşımların ayrı ayrı yapılması gerekiyor.

Hayata geçirilen “Hesaplar Merkezi” ile birlikte İnstagram, Facebook ve Messenger gibi aynı şirketin sosyal medya ürünleri tek bir merkez altında toplantı. Bu yaklaşım öncesinde İnstagram’da yer alan “Bağlı Hesaplar” isimli bölüm üzerinden kullanıcılar bu ikisi arasında köprü kurabildikleri gibi bahsi geçen senkronizasyonu yine istedikleri zaman sonlandırabiliyordu. Şimdi Hareket Merkezi ile birlikte bu süreç değişti ve kullanıcılar için bu değişim kafa karışıklığı yarattı. Gelin, hep birlikte sizlere tüm ayrıntısı ile ele aldığımız Facebook ve İnstagram bağlantısı kaldırma konusuna yazımızdan birlikte göz atalım…

İNSTAGRAM İLE FACEBOOK BAĞLANTISI NEDİR?

Facebook ve İnstagram arasındaki bağlantı Meta çatısı altında yer alan iki uygulama arasındaki senkronizasyonu oluşturur. Bu iki platformu birbirine bağlayan kullanıcılar, İnstagram ve Facebook hesaplarının birbirine bağlanmasına izin vermiş kabul edilir. İki hesabın eşleştirilmesine olanak sağlayan bu yöntem ile İnstagram’da yapılan paylaşımlar otomatik olarak Facebook hesabında da paylaşılabilir.

İki bağlantı ayrıca İnstagram hesabının Facebook arkadaşları ile de paylaşımında işe yarıyor. Hatırlanacağı gibi Facebook, İnstagram’a göre daha eski tarihe sahip ve daha fazla kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. İnstagram ise daha sonra hayata geçmesi yanında sürecin devamında Facebook tarafından satın alındı. İnstagram hesaplarının sonradan açıldığı varsayımı ile İnstagram kullanıcıları, istemeleri halinde Facebook arkadaşlarına hesaplarını paylaşarak platform arası etkileşimi artırabiliyorlar.

İnstagram ile Facebook’u Bağlamak Şart Mı?

İnstagram ve Facebook hesaplarını bağlama zorunluluğu bulunmamaktadır. Gereklilik anlamında bu soruya verilecek kesin bir yanıt bulunmasa da bu iki hesabın bağlanması gerektiği ile ilgili Meta adlı şirketten yayımlanmış bir yönerge bulunmuyor.

Meta her ne kadar bu şekilde bir yönerge paylaşmasa da çatısı altında yer alan iki hesabı birbirine bağlıyor. Aynı şekilde İnstagram’dan hesap açmak için var olan kayıt seçenekleri arasında “Facebook ile bağlan” seçeneği de bulunuyor. Bu nedenle bu iki sosyal medya platformunu birbirine bağlamak şart olmasa da bağlı olduğunu bilmek gerekiyor.

İnstagram ile Facebook Hesaplarını Ayırmak Gerekli Mi?

Facebook ve İnstagram hesabını ayırma gerekliliği kullanıcının kendisi tarafından verilebilecek bir karardır. Kimi kullanıcılar sadece İnstagram üzerinde yaptıkları paylaşımların otomatik olarak Facebook’tan paylaşılmasını isterken, bazı kullanıcılar çeşitli nedenler ile her iki platformda yapılan paylaşımların ayrılmasını isteyebilir. Buradaki önemli nokta Meta, her iki platformun birbirine bağlanmasına ve ayrı ayrı çalışmasına izin verir. Karar ise sosyal medya kullanıcılarına aittir. Eğer sosyal medya kullanıcısı her iki hesabında bulunan takipçilerinin gönderilerini görmelerinde bir sakınca görmüyorsa bu iki hesabı birlikte kullanarak paylaşımlarını hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir.

İNSTAGRAM GÖNDERİLERİ FACEBOOK’TAN NASIL KALDIRILIR?

İnstagram gönderilerinin Facebook’tan silinmesi aradaki bağlantıyı kaldırmadan önce yapılabilecek ilk adımdır. Bu şekilde iki hesap arasındaki tüm senkronizasyonu kaldırmak yerine sadece gönderi bazında iki hesabı ayırabilirsiniz. Bu işlemi Facebook uygulaması üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Uygulamanın “Ayarlar” menüsü altına yapılan bu işlem ile Facebook hesabından paylaşılan İnstagram gönderilerinin önüne geçilebilir. İnstagram gönderilerini Facebook’tan kaldırmak için takip edilmesi gerekli işlem basamakları ise şu şekilde paylaşılabilir:

 1. Web tarayıcınızda Facebook hesabınıza giriş yapın.
İnstagram ve Facebook Bağlantısı Nasıl Kesilir?
 • Profil resminize tıklayın ve açılan menüde “Ayarlar ve gizlilik” sekmesine giriş yapın.
İnstagram ve Facebook Bağlantısı Nasıl Kesilir?
 • Yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi “Ayarlar” sekmesine giriş yapın.
İnstagram ve Facebook Bağlantısı Nasıl Kesilir?
 • Giriş yaptığınız sayfanın sol bölümünde yer alan menüde “Uygulamalar ve İnternet Siteleri” sekmesine giriş yapın.
 • Açılan sekmede senkronize edilen uygulamalar ve web siteleri listelenmektedir. Listede İnstagram var ise “Kaldır” seçeneği ile işlemi tamamlayabilirsiniz. Eğer listede görüntülenmiyorsa listenin en altında yer alan “Daha fazla göster” butonuna tıklayarak İnstagram uygulamasının var olduğu bölüme erişebilirsiniz.

İNSTAGRAM İLE FACEBOOK BAĞLANTISI NASIL KALDIRILIR?

İnstagram ile Facebook arasındaki bağlantının kaldırılması işlemi web sürümü ve mobil cihazlarda yapılabilmektedir. Her iki cihaz tipi için benzer işlem adımları yapılırken, cihaz farklılığından dolayı menülerde ufak değişiklikler gözlenmektedir. Bu bölümde sizlere PC’den İnstagram ve Facebook bağlantısı kesme işlem ayrıntılarını ele alacağız. Bahsi geçen işlem için şu aşamaları takip etmeniz yeterlidir:

 1. İnstagram hesabınıza giriş yapın.
 2. İnstagram profilinize giriş yapın.
İnstagram ve Facebook Bağlantısı Nasıl Kesilir?
 • Profil resminizin hemen sağ tarafında yer alan ve yukarıda kırmızı çerçeve ile gösterilen simgeye tıklayın.
İnstagram ve Facebook Bağlantısı Nasıl Kesilir?
 • Açılan menüde “Ayarlar ve gizlilik” sekmesine giriş yapın.
İnstagram ve Facebook Bağlantısı Nasıl Kesilir?
 • Ayarlar menüsü altında sıralanan seçenekler arasından “Uygulamalar ve internet siteleri”  sekmesine giriş yapın.
 • Facebook uygulamasına verilen izni kaldırarak iki hesap arasındaki bağlantıyı kaldırabilirsiniz.

İnstagram Facebook Bağlantısı Android’de Nasıl Kesilir?

Android cihazlarda İnstagram ve Facebook hesaplarının ayrılması işlemi her iki uygulama üzerinden de yapılabilir. İnstagram üzerinden bir üst başlıkta anlatılan işlem basamakları takip edilerek iki sosyal medya platformu arasındaki köprü kaldırılabileceği gibi benzer amaç için Facebook da kullanılabilir. Facebook üzerinden işlem yaparken “Hesaplar Merkezi” olarak adlandırılan ve yazımızın giriş bölümlerinde amacına değinilen bölüm kullanılır. Hesap merkezine erişim sağlanarak Android cihazlar için İnstagram ve Facebook bağlantısı kolayca kaldırılabilir. Facebook’tan erişim sağlanabilen Hesap Merkezi üzerinden iki sosyal medya platformu arasındaki bağlantıyı kaldırmak için aşağıdaki işlem basamaklarını takip edebilirsiniz:

 1. Facebook uygulamasını çalıştırın.
İnstagram ve Facebook Bağlantısı Nasıl Kesilir?
 • Profil fotonuzun üzerine tıklayın.
İnstagram ve Facebook Bağlantısı Nasıl Kesilir?
 • “Ayarlar ve Gizlilik” sekmesine dokunmanın ardından açılan alt menüde, yukarıda sarı ok ile işaret edilen “Ayarlar” sekmesine giriş yapın.
İnstagram ve Facebook Bağlantısı Nasıl Kesilir?
 • Açılan sayfada “Meta” başlığı altında yer alan ve yukarıda turuncu ok ile gösterilen “Hesaplar Merkezi’nde daha fazlasını gör” linkine dokunarak Hesap Merkezi’ne erişim sağlayın.
İnstagram ve Facebook Bağlantısı Nasıl Kesilir?
 • “Hesap ayarları” başlığı altında yer alan menüde “Hesaplar” sekmesine dokunarak giriş sağlayın.
İnstagram ve Facebook Bağlantısı Nasıl Kesilir?
 • Açılan sayfada Facebook hesabınız ile bağlantılı olan hesaplara ilişkin yukarıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkar. İnstagram hesabınızın karşısında yer alan ve tahmini yeşil ok ile işaret edilen “Kaldır” butonuna dokunarak iki hesap arasındaki bağlantıyı kaldırabilirsiniz. Facebook hesabınızla farklı bir Meta hesabını bağlamak içinse sarı ok ile işaret edilen “Hesaplar ekle” linkini kullanın.

iOS’ta İnstagram ve Facebook Bağlantısı Kaldırma

Apple’da İnstagram ile Facebook bağlantısını kaldırma işlemleri İnstagram ya da Facebook üzerinden yapılabilir. Bir üst başlıkta anlatılan Android işletim sistemine ait işlem sıralaması iOS cihazlar için de geçerlidir. Cep telefonunuzdan “Facebook” uygulamasına giriş yaparak Hareket Merkezi’ne ulaştığınızda, “Hesap Ayarları” sekmesi altında yer alan “Hesaplar” bölümüne giriş yaparak İnstagram ve Facebook bağlantısı kesme işlemini kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.