1. Araçlar
  2. Blog
  3. Mekke ile saat farkı neden yok

Mekke ile saat farkı neden yok

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mekke’nin bulunduğu yerel zaman dilimi, genellikle UTC+3 saat dilimine denk gelen Arab Standard Time’dır. Türkiye ise Greenwich Ortalama Zaman (GMT+3) dilimindedir.

Her ne kadar farklı zaman dilimlerine sahip olsalar da, Mekke ve Türkiye’deki saatler genellikle aynıdır çünkü her iki yer de pratikte aynı standart zaman dilimini kullanır. Suudi Arabistan, 2007 yılında, yaz saati uygulamasını kaldırarak standart saat dilimini sürekli olarak UTC+3 olarak belirledi. Türkiye ise, 2016 yılından beri yaz saati uygulamasını kullanmıyor ve yıl boyunca GMT+3 diliminde sabit kalıyor.

Bu durumda, Mekke ile Türkiye arasında net bir saat farkı olmaz çünkü her iki yer de genellikle aynı saat dilimini (UTC+3 veya GMT+3) kullanır. Ancak, bu durum özel durumlarda veya geçici değişikliklerde farklılık gösterebilir. Genel olarak, Mekke ile Türkiye arasında belirgin bir saat farkı olmamasının nedeni, her iki yerin de benzer veya aynı zaman dilimlerini kullanmasıdır.

Arab Standard Time (AST)

Arab Standard Time (AST), Arap Standart Zamanı olarak da bilinen bir zaman dilimidir. AST, UTC+3 saat dilimine denk gelir. Bu zaman dilimi, Suudi Arabistan, Ürdün, Irak, Kuveyt, Bahreyn, Katar, Umman, Yemen ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Arap Yarımadası’ndaki birçok ülke ve bölgede kullanılır.

AST, genellikle yaz saati uygulaması olmadan yıl boyunca sabit bir saat dilimi olarak kullanılır. Yani, bu bölgelerde mevsimsel saat değişiklikleri yapılmaz ve genellikle UTC+3 saat diliminde kalırlar. Bu da bu bölgelerdeki zaman farkının, diğer saat dilimlerine göre sabit olmasını sağlar. Bu nedenle, bu bölgelerde yaşayan insanlar, yıl boyunca saatleri genellikle aynı kalır.

Greenwich Ortalama Zaman (GMT+3)

Greenwich Ortalama Zaman (GMT), dünya saat dilimlerinin referans noktası olarak kabul edilen zaman dilimidir. GMT, Dünya’nın 0° boylamında, İngiltere’nin Londra kentinde bulunan Greenwich’teki Kraliyet Gözlemevi’nde belirlenir.

GMT+3, GMT’nin üç saat ilerisinde bir saat dilimini ifade eder. Yani, GMT+3, Greenwich Ortalama Zamanından üç saat ileri bir zaman dilimini temsil eder. Türkiye’nin ve bazı diğer bölgelerin standart zaman dilimi, yıl boyunca GMT+3 olarak belirlenmiştir.

Türkiye, 1978 yılından bu yana yaz saati uygulamasını benimsemiştir. Bu uygulama ile yaz aylarında saatler bir saat ileri alınır ve bu durumda GMT+3 olan saat dilimi GMT+3’ten bir saat ileri, yani GMT+4 olur. Ancak, 2016 yılında Türkiye, yaz saati uygulamasını kaldırarak yıl boyunca sabit olarak GMT+3’te kalmıştır. Bu nedenle, Türkiye genellikle GMT+3 saat diliminde bulunur. Bu saat dilimi, Türkiye’nin resmi standart zaman dilimidir ve ülke genelinde kullanılır.