Facebook Karanlık Mod Nasıl Yapılır?

Facebook’ta siyah mod yapımı şirketten gelen destek açıklaması ile birlikte önem kazandı. Sosyal medya devi Facebook hem masaüstü hem de mobil sürümü için gelen kullanıcı talepleri doğrultusunda karanlık mod özelliğini kullanıma açtı. Mobil cihazlar için belirli işletim sistemi sürümüne sahip cihazlarca Facebook karanlık mod açma işlemi yapılabilirken, masaüstü kullanımda bu şekilde bir sınırlama bulunmamaktadır. Her iki cihaz tipi için de siyah tema basit bir şekilde aktifleştirerek kullanılabilmektedir.

Facebook’u karanlık modda kullanmak başta göz sağlığı olmak üzere pek çok açıdan uygulama kullanıcıları için faydalı yönler içeriyor. Facebook ile birlikte Twitter, Messenger, WhatsApp, Gmail ve pek çok Google uygulaması da karanlık tema geçiş sürecini hızlandırdı. Yapılan güncellemeler ile masaüstü ile birlikte mobil cihazlarda da siyah temaya geçiş kullanıcı nezdinde başlarken, Facebook için siyah temanın aktif edilmesi için bazı işlem adımlarının atılması gerekiyor. Bu işlem adımları oldukça pratiktir ve yazımızda sizler için farklı cihaz tiplerine göre listelenmiştir. Gelin, hep birlikte Facebook’un karanlık modu ve aktifleştirilmesi hakkında merak edilenlere bir göz atalım…

FACEBOOK KARANLIK MOD NEDİR?

Facebook karanlık modu pek çok akıllı telefon modeli ve masaüstü cihazlar için sunulan ve koyu bir arka plan üzerinde açık renk metin ve simgelerin görüntülendiği bir temadır. Kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda hayata geçen bu tema ile birlikte göz yorulması başta olmak üzere enerji tasarrufu gibi pek çok farklı avantajdan Facebook kullanıcıları yararlanabilir.

Karanlık mod, kullanım rahatlığı açısından önemli artılara sahiptir. Parlaklığı nedeniyle simge veya yazı seçimini zorlaştıran ekran parlaklığını ortadan kaldırarak kullanıcının dikkatini paylaşımlara vermesini sağlar. Böylece kullanıcılar daha sağlıklı bir şekilde uygulamayı kullanırken, yapacakları işlemler için daha pratik bir kullanım imkanına kavuşabilirler.

Facebook Siyah Mod Avantajları Nelerdir?

Facebook’ta koyu modun artıları kullanıcı deneyimine yöneliktir. Bu temada koyu ekran rengine karşılık açık renk metin ve simgeler yer almakta ve bu sayede kullanıcılar ekran üzerinde aradıklarını daha rahat bulurken, göz yorulmasına karşı da koruma altına alınmaktadırlar. Mavi ışığın zararlı etkilerini minimize eden Facebook’ta karanlık modun avantajları hakkında şunlar söylenebilir:

 • Göz yorulmasına karşı kullanışlıdır. Ekran parlaklığı kaynaklı gözleri yoran çeşitli uygulamaların zararları karanlık modu aktifleştirerek en azından Facebook için ortadan kaldırılabilir.
 • Kullanıcılar asıl odaklanmaları gereken metin ve simge gibi uygulama detaylarına daha kolay ulaşabilirler.
 • Enerji tasarrufu sağlayarak bir batarya ömrünü uzatır. Tek bir şarjla cihazınızı daha uzun süre kullanabilirsiniz.
 • Özellikle gece saatlerinde mavi ışığa maruz kalmayı önleyerek uykuda dinlenmeyi önleyen zararlardan kullanıcıları uzaklaştırır.

Karanlık Mod Mobilde Hangi Sürümde Kullanılabilir?

Facebook’ta karanlık mod kullanımı masaüstü cihazlar için sorun değilken, mobil cihazlarda söz konusudur. Android işletim sistemine sahip cihazların koyu tema kullanımı için en az Android 10 olması gereklidir. iOS içinse iOS 13 ve üzeri sürümlerde Facebook kullanıcıları siyah tema kullanabilirler.

FACEBOOK KARANLIK MOD NASIL AÇILIR?

Facebook’ta koyu mod etkinleştirmesi için işlemler “Ayarlar ve Gizlilik” menüsü altından yapılır. Masaüstü cihazlar ile birlikte işletim sistemine göre mobil cihazlar için farklı şekillerde karanlık mod etkinleştirilebilir. Karanlık mod için ayrıca iOS ve Android cihazlar için uygulama da bulunmaktadır. Facebook karanlık mod açma işlemine yönelik kullanılabilecek tüm alternatiflere yönelik yapılacak işlem adımlarını aşağıdaki alt başlıklardan takip edebilirsiniz.

Facebook Masaüstünde Karanlık Mod Nasıl Yapılır?

PC’de Facebook karanlık modu aktifleştirmek için profil ayarlarınıza göz atmanız yeterlidir. Profil ayarları altından siyah tema pratik bir şekilde aktifleştirilerek kullanılabilmektedir. Facebook hesabınıza giriş yapmanın ardından karanlık mod kullanımı için şu işlemleri yapmanız yeterlidir:

 1. Facebook uygulamasına girin ve hesabınıza giriş yapın.
Facebook Karanlık Mod Nasıl Yapılır?
 • Yukarıdaki ekran görüntüsünden takip edilebileceği şekilde profil fotoğrafınıza tıklayın ve açılan menüden “Görünüm ve Erişilebilirlik” sekmesine giriş yaparak sayfanın açılmasını bekleyin.
Facebook Karanlık Mod Nasıl Yapılır?
 • Açılan menüde yukarıda mor çerçeve içine alınan ve “Karanlık Modu” menüsü altında yer alan ve mor çerçeve ile gösterilen “Açık” seçeneğinin karşısındaki onay kutucuğuna tıklayarak, siyah modu aktifleştirebilirsiniz.
Facebook Karanlık Mod Nasıl Yapılır?
 • Karanlık modun aktifleştirilmesi sonrası değişen temaya yönelik yukarıdaki ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz. Karanlık modu kapatmak için yine yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan ayarlara ulaşarak “Kapalı” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Facebook Android’de Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Android cihazlarda Facebook karanlık mod etkinleştirme işlemleri için iki kritik detay bulunuyor. İlk olarak cihazda yüklü işletim sisteminin Android 10 ve üzeri olması gereklidir. Alt sürümdeki işletim sistemlerinde Facebook için koyu tema desteği bulunmaz. İkinci olarak da Facebook uygulamasının güncel olması gereklidir. Google Play Store üzerinden Facebook’u güncellemenin ardından karanlık modu aktifleştirmek için şunları yapabilirsiniz:

 1. Facebook uygulamasına giriş yapın.
Facebook Karanlık Mod Nasıl Yapılır?
 • Ekran görüntüsünden takip edilebileceği gibi profil resminize tıklayın.
Facebook Karanlık Mod Nasıl Yapılır?
 • Sayfayı alt bölüme doğru kaydırın ve “Ayarlar ve Gizlilik” menüsüne dokunarak “Karanlık Modu” sekmesine dokunun.
Facebook Karanlık Mod Nasıl Yapılır?
 • Açılan sayfada yukarıda gösterildiği gibi “Açık” seçeneği karşısındaki kutucuğu işaretleyerek karanlık modu aktifleştirebilirsiniz.
Facebook Karanlık Mod Nasıl Yapılır?
 • Seçimi tamamlamanın ardından karanlık mod görünümünün aktifleştirildiğini kontrol etmek için yukarıdaki ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz.
 • Karanlık modu kaldırarak eski temaya dönüş için yukarıda sıralanan işlemleri takip edin ve “Açık” olan seçeneği “Kapalı” olarak revize edin.

Facebook Karanlık Mod iOS Nasıl Açılır?

iOS cihazlarda Facebook koyu temanın aktifleştirilmesi işlemleri uygulamadan yapılabiliyor. İşletim sisteminin iOS 13 ve üzeri olması halinde cihazınızda koyu tema etkinleştirebilirsiniz. Apple marka cihazınızda Facebook uygulamasını siyah modda kullanmak için takip etmekiz gereken işlem basamakları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Facebook uygulamasını açın.
 2. Profil fotoğrafınıza tıklayın ve menünün açılmasını bekleyin.
 3. “Ayarlar ve Gizlilik” sekmesine tıklayarak “Ayarlar” menüsüne giriş yapın.
 4. “Karanlık Modu” sekmesine girin.
 5. “Kapalı” olan onay kutucuğunu “Açık” ile değiştirmeniz ardından koyu modu aktifleştirebilirsiniz.
 6. Aynı onay kutucuğunu “Kapalı” olarak revize ettiğinizde, karanlık mod yerine beyaz temayı etkinleştirebilirsiniz.

Uygulamadan Mobilde Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Mobil uygulama ile Facebook’ta siyah tema açılması için “Brave Fast” isimli tarayıcı kullanılabilir. Bu uygulamayı Google Play ile birlikte App Store üzerinden indirebilirsiniz. Uygulama ücretsiz olup ücretsiz VPN, ödül ve birçok farklı avantajı bünyesinde barındırmaktadır. Android cihazlarda uygulama ile karanlık temanın aktifleştirilmesi işlemini şu işlem basamaklarını tamamlayarak gerçekleştirebilirsiniz:

 1. Uygulama mağazasına girin ve “Brave Fast” uygulamasını aratın.
Facebook Karanlık Mod Nasıl Yapılır?
 • Uygulama sayfasını açın ve yukarıda kırmızı çerçeve içinde gösterilen “Yükle” butonuna dokunun ve uygulama yükleme işlemine start verin.
 • Yükleme işleminin tamamlanması ardından uygulamayı çalıştırın ve “Varsayılan Tarayıcı” konusundaki seçiminizi yapın.
Facebook Karanlık Mod Nasıl Yapılır?
 • Açılan uygulamada sayfanın en altında yer alan ve yukarıda gösterilen üç nokta simgesine tıklayın ve “Ayarlar” sekmesine giriş yapın.
 • “Ekran” menüsü altında yer alan “Görünüm” ayarları için ilgili sekmeye giriş yapın.
Facebook Karanlık Mod Nasıl Yapılır?
 • Açılan menüde “Gece Modunu etkinleştir (Deneysel)” sekmesi karşısında yer alan onay kutucuğunu aktifleştirerek Facebook karanlık mod açma işlemini tamamlayabilirsiniz.